wordpress ajax tab menü yapımı

Günümüzün yeni modası olan WordPress günlüklerde tab menü kullanımı sonunda bir günlükçü tarafından anlatıldı. Fikirbozan‘ın günlüğünde yazmış olduğu wordpress için ajax tab menü yapalım başlıklı yazıda basit bir ajax tab menünün WordPress günlüklere nasıl entegre edileceğinden bahsedilmiş.

Fikirbozan’ın günlüğünde tab menü’nün bir örneği bulunmakta.
Kurulum
* İlk önce buradan gerekli bazı dosyaları (resimler ve tab değiştirmeyi ağlayan javascript kodları) indiriyoruz.(şifre: fikirbozan.net)
* Arşivimizi açtıktan sonra “menu” klasöründeki “ajaxtabs.js” dosyasını bir metin editörüyle açıyoruz.(Öyle not defteriyle falan uğraşmayın burdan notepad2 yi indirin. Kodları renklendirir.).
* 7. satırdaki resim adresinizi kendi sitenize göre düzeltin. (örn: :http://www.siteniz.com/menu/loading.gif)
* Bu işlemi yaptıktan sonra “menu” klasörünü sitemizin ana dizinine(root) gönderiyoruz. (Yani sitenizin ana dizininde wp-admin,wp-content,wp-includes ve menu klasörleri olmuş olacak)
* Menümüz için css kodlarımız da burada. Bu kodları temanızın stil sayfasına(css) ekleyin. Bu css kodlarında da tek yapmanız gerekenler resimlerin adreslerini doğru olarak belirtmek. shade.gif ve shadeactive.gif resimlerinin adreslerini de http://www.siteniz.com/menu/shade.gif gibi yazın.
* Buraya kadar menümüzün stilini belirledik. Şimdi de gelelim asıl meseleye. Sayfamıza nasıl ekleyeceğiz bu menüyü?
* Sidebar.php dosyamıza nereye menüyü ekleyeceksek oraya bu kodları ekliyoruz.
* Buradan da tabmenünün içeriğinin alınacağı sayfa örneğini indirin. çıkan sonyazilar.php dosyasını ana dizinimize gönderelim.
* Az önce yan menümüze birkaç kod eklemiştik. Orada küçük değişiklik yapmamız gerekir. Öncelikle 2. satırda ajaxtabs.js dosyasının yolunu belirtin. Hatırlarsanız ilk başta menu klasörünün içinde bulunuyordu bu ajaxtabs.js dosyası. Eğer anadizine gönderdiyseniz muhtemelen http://www.siteniz.com/menu/ajaxtabs.js şeklinde olacaktır.
* az önce indirdiğimiz sonyazilar.php dosyasının adresin de yan menüye eklediğimiz kodlardakiyle değiştirin. örn http://www.siteniz.com/sonyazilar.php
* sonyazilar.php dosyasını incelerseniz, en altta normalde yan menümüzde son yazıları göstermek için kullandığımız kodun olduğunu farkedersiniz. Buraya ne eklemek isterseniz onu yazın.
* İlk tabda ne olacağına ise yan menümüze eklediğimiz kodlarla karar veriyoruz. Benim verdiğim kodlarda en solda son yorumlar var.Tabii bu eklentinin kodları. Son yorumları göstermek için bu eklentiyi indirmelisiniz

Sorularınız ve daha fazlası için bu güzel makaleyi bize sunan Fikirbozan‘ı ziyaret edebilirsiniz. Teşekkürler Fikirbozan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s