wp kalıcı bağlantıları ayarlamak

Arkadaşlar öncelikle belirteyim bu ayarlar Linux sunucular içindir. Windows ayarlarını henüz bilmiyorum. Kalıcı bağlantıları ayarlamak için işe başlarken 2 seçeneğimiz var. Ya .htaccess dosyasını yazılabilir yaparız, ya da elimizle kendimiz güncelleriz. Bence yazılabilir yapmak daha kullanışlı çünkü eğer kalıcı bağlantı türünü değiştirmek isterseniz, sürekli .htaccess dosyasını değiştirmeniz gerekmez sistem sizin yerinize değiştirir. Eğer ftpden bağlandığınızda .htaccess dosyası göremediyseniz ya da sildiyseniz oluşturmak zor değil. En basit olarak bir metin belgesi oluşturun ve sunucunuza yükleyin. Ardından dosya ismini .htaccess olarak değiştirin. Çünkü windowsta .htaccess ismiyle dosya oluşturmaya izin vermiyor. Linux( Pardus kullanıyorum diğer çeşitlerde fark olabilir)da ise .htaccess dosyaları görünmez halde.

Bu yüzden en kolayı sunucuya attıktan sonra yapacağımız bir isim değişikliği. Eğer kalıcı bağlantıları ayarlarken .htaccess dosyamız bulunmuyorsa ya da yazılabilir değilse bize elle güncelleme seçeneği verir. Orda verilen kodu kopyala yapıştır yardımı ile oluşturduğunuz metin belgesine yazar ve sunucuya yükledikten sonra ismini .htaccess olarak değişirsiniz. Kolay olan yol ise ftpden bağlandığınız sunucunuzdaki .htaccess dosyasına sağ tıklayarak dosya özellikleri (chmod olarak da geçebilir) seçeneğinden ayarları 777 haline getirirsiniz. Yani okunabilir, çalıştırılabilir ve yazılabilir olarak işaretliyoruz. Sıra geldi kalıcı bağlantı ayarlarına:
Yönetim Paneli -> Tercihler -> Kalıcı Bağlantılar şeklinde kalıcı bağlantılar kısmına geldikten sonra ister size sunulan ayarlardan birini seçersiniz, ister kendiniz oluşturursunuz. Öncelikle kategori temelini ayarlayın. Standart olarak category’dir. Siz ise ne isterseniz yazın. Burdaki yazı kategorinizden birindeki yazı arşivleri seçilirken adres olarak geçer. Örneğin : http://www.mustafaturksavas.com/kategori/gunluk/ kısmındaki “/kategori” benim kategori temelimdir. Sıra geldi asıl noktaya yani “özel yapıya”:
Artık hemen hemen her wp blog bu 2 ayardan birini kullanıyor. Ya /%category%/%postname% ya da /%postname%. Ben ise tüm bu fonksiyonların tam olarak neye karşılık geldiğini anlatacağım:
%year% : Yazının yazıldığı yıl mesela 2007
%monthnum% : Yazının yazıldığı ay mesela 01
%day% : Yazının yazıldığı gün mesela 22
%hour% : Yazının yazıldığı saat mesela 22
%minute% : Yazının yazıldığı dakika mesela 12
%second% : Yazının yazıldığı saniye mesela 43
%postname% : Yazını ismi mesela Merhaba Dünya
%post_id% : Yazının id numarası mesela 235
%category% : Yazının yazıldığı kategori mesela Günlük
%author% : Yazıyı yazan kullanıcı mesela Musty


Arkadaşlar bu kadar seçeneği size sundum. Kullanma şekli ise /fonksiyon1/fonksiyon2 şeklindedir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s